تکنولوژی

علت زیاد کار کردن فن لپ تاپ چیست

یکی از مشکلات اساسی کاربران کامپیوتر و لپ تاپ، کار کردن زیاد فن لپ تاپ و کامپیوتر است که بسیاری از افراد، از این بابت دچار مشکل شده اند. این مسئله دلایل متفاوتی دارد . با توجه به تنوع زیاد قطعات سخت افزاری موجود در بازار و  استفاده از قطعات بی کیفیت ممکن است باعث کاهش طول عمر سیستم شما شود. در ادامه با علت کار کردن زیاد فن لپ تاپ آشنا خواهیم شد؛

علت کار نکردن فن لپ تاپ

برای بررسی این موضوع ممکن است دلایل مختلفی وجود داشته باشد که باید بررسی شود. مهمترین عواملی که موجب کار نکردن فن لپ تاپ خواهد شد شامل موارد زیر است:

 • مکان قرار گیری نامناسب سیستم
 • انباشت گرد و خاک زیاد روی فن
 • ایجاد مشکل در مادربرد
 • شارژ نشدن صحیح باتری
 • نوسانات الکتریکی
 • تغییر تنظیمات سیستم

میتوانید مقاله دلایل شارژ تشدن بتاری لپ تاپ را در اینجا مطالعه کنید.

موقعیت مکانی نامناسب

یکی از مشکلاتی که بیشتر برای لپ تاپ ها رخ میدهد و ممکن است منجر به کار کردن زیاد فن لپ تاپ شود محل نامناسی بوده که سیستم قرار گرفته است. در صورتی که فکر می کنید لپ تاپ شما این مشکل را دارد، سیستم خود را روی یک سطح کاملا صاف قرار دهید و آن را ری استارت کنید.

موقعیت مکانی نامناسب دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ
موقعیت مکانی نامناسب دلیل شارژ نشدن باتری لپ تاپ میباشد.

انباشته شدن گرد و غبار برروی فن

فن لپ تاپ، سیستم تهویه هوای لپ تاپ است و اگر آسیب ببیند ممکن است سیستم شما دچار مشکلاتی شود. نشستن گرد و خاک زیاد روی فن میتواند منجر به کار کردن بیش از اندازه آن شود. چرا که خاک زیاد روی پره های فن نشسته و باعث می شود فن لپ تاپ به درستی کار نکند و دمای سیستم به شدت بالا رود.

برای برطرف کردن این مشکل سیستم را خاک گیری کنید و با تمیز کردن گردو خاک به بهبود کار کرد آن کمک کنید اما اگر با این کار تغییری در عملکرد لپ تاپ ایجاد نشد، با مراجعه به متخصص مشکل را بررسی نمایید.

مقاله پیشنهادی: تمیز کردن فن لپ تاپ

ایجاد مشکل در مادربرد

بروز هر گونه نقص فنی باعث درست کار نکردن سیستم شما شود. ایجاد مشکل در مادربورد یکی از مشکلات عمده در سیستم ها است که به افزایش سرعت فن لپ تاپ یا کامپیوتر منجر میشود. برای بهبود این مسئله میبایست به تعمیر کار مجرب و متخصص در این زمینه مراجعه نمایید. چرا که مشکلات مادر بورد میتواند موجب آسیب دیدن خازن ها یا هر مشکل دیگری شود.

شارژ نشدن صحیح باتری

شارژ نشدن صحیح لپ تاپ می تواند یکی از دلایل بروز مشکل در لپ تاپ و کار کردن سریع فن باشد. در لپ تاپ های قدیمی تر ممکن است شارژ کم باتری، سبب مشکلاتی نظیر افزایش سرعت فن لپ تاپ شود. این مشکل اغلب در لپ تاپ های ایسوس مشاهده می شود. که راه حل سریعی دارد اما اگر مشکل جدید بود باید به تعمیرکار مراجعه نمایید. سریع ترین حالت ممکن برای حل این مسئله، خاموش کردن لپ تاپ و جدا کردن باتری و جای گذاری مجدد آن است.

نوسانات الکتریکی

یکی از مشکلات عمده که باعث از کار افتادن سیستم فن میشود نوسانات و اختلال در سیستم برق است. این مشکل می تواند بسیار ساده و با ری استارت کردن سیستم حل شود.

تغییر تنظیمات سیستم

ممکن است یکی از دلایل زیاد کار کردن فن لپ تاپ یا کامپیوتر شما به علت ایجاد تغییراتی در تنظیمات سیستم تان باشد. برای بررسی این مشکل میتوانید با جستجوی نوع سیستم عامل خود در گوگل به راحتی تنظیمات اولیه را برگردانید. متخصصان دل کوک برای سیستم هایی که با ویندوز 10 کار میکنند راهنمای تنظیمات را ارائه میدهند . برای این امر لازم است به تنظیمات ویندوز 10 رجوع کرده و تنظیمات  را انجام دهید تا مشکل کار کردن زیاد فن لپ تاپ یا سروصدای بیش از حد در حین کار را رفع کنید.

طبق Start> Settings> System> Power & Sleep> وارد تنظیمات بخش مربوطه شوید.

 • در پنجره باز شده روی “Change plan settings”کلیک نمایید.
 • سپس در پنجره بازشده، change advanced power setting  را کلیک کنید.
 • در انتها روی، processor power management کلیک کرده و خنک کننده سیستم، system cooling policy   را در فهرست کشویی کلیک کنید، سپس فعال را انتخاب و active را به passive تغییر دهید، OK را کلیک کنید.

در صورتی که همچنان باتری لپ تاپ شما مشکل دارد، برای تعمیر لپ تاپ با رایان دل کوک با شماره:02145102 تماس بگیرید.

نکات نگهداری از فن لپ تاپ جهت رفع کار کردن زیاد فن لپ تاپ

به دلیل مینیاتوری بودن قطعات لپ تاپ، در اثر استفاده دمای قطعاتی نظیر CPU و چیپ گرافیک لپ تاپ، به سرعت بالا می رود. این دمای بالا احتمال هنگ کردن لپ تاپ را افزایش داده و سبب کاهش عمر قطعات آن می شود؛ به همین دلیل سیستم خنک کننده دستگاه وظیفه دارد تا دمای به وجود آمده در اثر کار کردن لپ تاپ را انتقال داده و سپس کاهش دهد. این سیستم از فن و هیت سینک تشکیل شده است.

هفت نشانه‌ احتمالی ایراد سیستم خنک کننده یا فن لپ تاپ

در این بخش قصد داریم تا نشانه هایی که به وجود مشکل در سیستم خنک کننده یا فن لپ تاپ، اشاره دارند را با شما در میان بگذاریم.

 • داغ شدن بیش از حد بدنه لپ تاپ
 • تولید صداهای ناهنجار در هنگام چرخیدن فن
 • کار نکردن فن و عدم دریافت باد در خروجی لپ تاپ
 • خاموش شدن لپ تاپ حین کار کردن
 • اعلام خطا حین کار و نمایش صفحه آبی
 • کند شدن لپ تاپ
 • هنگ کردن و فریز شدن تصویر لپ تاپ

نتیجه گیری

لپ تاپ ها سیستم هایی با پیچیدگی زیاد هستند. از این رو ممکن است مشکلات متعددی در موارد مختلف، سبب بروز مشکلات جدی شود. از این رو داشتن دانش کافی، برای بررسی و عیب یابی لپ تاپ ها لازم است اما در صورت نداشتن توانایی برای حل و عیب یابی علت کار کردن زیاد فن لپ تاپ، بهترین کار مراجعه به تعمیرگاه های مجاز و ماهر می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا